Презентація та урок "Україна - єдина країна"
презентацію можна скачати тут: http://valyakodola.com.ua/load/prezentacija_ukrajina_edina_krajina/25-1-0-1399
Україна – єдина країна
Мета:
• поглибити знання учнів про історичну долю України
• прищеплювати любов до рідного краю;
• розширювати знання про національні символи, зміст поняття «громадянин України»;
• сприяти формуванню національної свідомості школярів;
• розвивати мовлення учнів;
• виховувати духовне багатство особистості, патріотичні почуття приналежності до українського народу, України, почуття толерантності, поваги.
Обладнання: карта України, віночки, вишитий рушник, калина, малюнки учнів, краєвиди України (слайди), презентація за темою виховної години, записи пісень про Україну.
Епіграф: Я не окраїна, я — не руїна. Я — Україна!
ХІД УРОКУ
Учитель.
Буває часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво –
Оці степи, ці гори, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе, як є - дорога, явори,
Усе моє, все зветься - Укра;на.
Така краса висока i нетлiнна,
Що хоч спинись i з Богом говори.
Ми живемо з вами у вільній і незалежній державі, яка зветься Україна. Кожен із нас — її
громадянин. В кожного учня по всій нашій Вітчизні — від першокласників до випускників — гріє серце безмежна любов до милої, дорогої і рідної України, нашої Батьківщини. Україна! Скільки глибини в цьому слові... (Показ слайдів 1-12)
Україна - це золото безмежних полів, бездонна синь зачарованих небес. Тихі плеса річок, сині очі озер і ставків. Це безмежні степи і ліси, зелені долини і луки, карпатські верховини і донецькі простори, Полісся і Крим, біленькі полтавські хати і велич міських краєвидів.
Україна – різнобарвний рослинний світ..
Україна – це різноманітний тваринний світ…
Україна – це мужній, нескорений, талановитий народ…
Україна – це ви, її громадяни…
Кожен любить свою Україну, бажає їй добра, намагається стати справжнім патріотом і громадянином своєї Вітчизни. Основним завданням кожного з нас добре знати історію своєї держави, її коріння, сам процес створення держави. Ми повинні розуміти, не зважаючи на останні події в Україні, що ми єдина держава, що ми єдина нація, що наша сила в гуртуванні, взаємодопомозі, розумінні один одного та толерантності. І ми маємо докласти всіх зусиль, щоб вона процвітала, щоб жилося нам щасливо в рідному краю.
Гра: Акровірш
Перше слово теми нашого уроку зашифровано у цьому акровірші:
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М. Чернявський
Отже, дорогі гості, учні, тема нашого першого уроку «Україна – єдина країна» (Слайд 13
Ведучий 1. Рідний край, рідна земля, Батьківщина, Україна... Які це прості і разом із тим прекрасні і святі для нас слова!
Ведучий 2. Рідний край починається для нас не лише з хрещатого барвінку, верби та калини, без яких, як кажуть, нема України, а й із маминої колискової пісні, батьківського дому.
Ведучий 3. На карті світу Україну відшукати нескладно. Ця чудова земля розміщена на південному заході Східноєвропейської рівнини — «проти сонця, головою до Чумацького Возу (сузір’я Великої Ведмедиці), ногами до синього моря», як співали в старовину кобзарі та лірники. (Слайд 14)
Ведучий 4. І населяє цю землю талановитий і стійкий народ з складною історичною долею, неповторними духовними якостями, прекрасною самобутньою душею й особливим характером.
Гра « Аукціон слів»
Дібрати до слів Батьківщина і Україна якнайбільше означень (наприклад: рідна, далека, люба, мила, неозора тощо);
Вчитель: Територія нашої Батьківщини в сиву давнину була одним із центрів не тільки східнослов'янської, а й усієї європейської культури. Отже, наше «Колесо історії» покотиться нелегким шляхом державності України.
Ведучий 1. З кінця IX ст. Руська земля стала політичним і територіальним центром утворення єдиної держави східних слов'ян, яка зберегла за собою назву Русь. Першим із східнослов'янських князів, який об'єднав під своєю владою Київ і Новгород, був Олег (879—912). (Слайд 15-17)
Ведучий 2. Важливу роль відіграв князь Володимир, який 988 р. запровадив християнство як державну релігію. За князювання Ярослава Мудрого (1019—1054) відбувалося дальше зміцнення Київської держави, з'явилася найдавніша частина збірника законів українського права, остаточно утвердилося християнство.
Ведучий 3. Утворення Київської Русі мало велике історичне значення. Це сприяло розвитку політичного ладу, економіки та культури. Зміцнювалося її міжнародне становище. З кінця 9 ст. до складу Київської держави увійшла Слобожанщина, (сучасна Сумщина та Харківщина), яку населяли племена сіверян. Згодом ці землі склали основу Новгород-Сіверського князівств.
Ведучий 4. Після смерті Ярослава почався період розпаду єдиної великої і могутньої Київської держави, водночас зростало значення західних земель. В другій половині XI ст. почалося формування Галицького та Волинського князівств. Волинський князь Роман, який спочатку князював у Новгороді, об'єднав Галичину з Волинню і створив Галицько-Волинську державу. (Слайд 18-19 )
Ведучий 1. У 1147 році в стародавніх документах вперше з’являється назва «Україна».
Ці часи визначились навалою монголо-татар, які розорювали українські землі, а самих українців забирали вбивали або забирали в полон….
Ведучий 2. У 1349 р. польський король Казимир III Великий пішов походом на Галичину. Так припинила своє існування Галицько-Волинська держава, яка після занепаду Києва продовжила на ціле століття існування державної організації на українських землях. Відтоді Україна на тривалий час втратила свою самостійність.
Ведучий 3. Довгий час землі Київської Русі входили до складу литовсько-руської держави. Вища культура русинів мала великий вплив на литовців. Але після об’єднання Литви та Польщі у 1569 році для українців настали важкі часи.
Ведучий 4. Польський уряд та польська шляхта намагалися українців навернути у католицтво, нищили українську мову, культуру, звичаї. Посилився соціальний гніт. Українці перетворювались в залежних селян. Деякий час українцям доводилось з цим миритись, бо на українські землі зазіхала й Московщина.
Ведучий 1. Посилення гніту призводило до того, що селяни тікали від панів і поселялися в Середньому Подніпров'ї. Втікачі називали себе козаками, а їхнім центром стала Запорізька Січ. Слід відзначити, що Запоріжжя тепер є одним із регіонів Сходу України. Батьком, засновником Січі вважається Дмитро Вишневецький, Байда, як його називали в народі. Козаки стали справжніми захисниками знедолених українців. Вони, під керівництвом гетьмага Петра Конашевича- Сагайдачного, здійснювали сухопутні та морські походи на Туреччину. Наводячи страх на споконвічних ворогів українського народу та визволяючи бранців з неволі. (Слайд 20-23)
Ведучий 2. У 1648 році козацьким гетьманом стає Богдан Хмельницький. Під його керівництвом вибухнула народно-визвольна війна 1648— 1654 рр. У цей період Б. Хмельницький втілив у життя ідею незалежної держави. Ця держава отримала назву Гетьманщина і включала в себе Київщину, Брацлавщину та Переяславщину. Богдан Хмельницький постійно шукав союзників у війні з Польщею. І ось таким союзником стала Москва. Україна прийняла протекторат (покровительство) московського царя. Який насправді хотів не захищати Українську державу, а її підкорити. Після смерті Богдана Хмельницького так і сталось. (Слайд 24)
Ведучий 3. З XVI століття більшість земель і сучасної Слобожанщини переходять до складу Московського князівства за результатами московсько-литовської війни 1500–1503. Територія Слобожанщини становила на той час майже не залюднене Дике Поле, крізь яке татари здійснювали набіги вглиб Московської держави . На Слобожанщині глибоко в степ заходили українські промисловці — «уходники», «добичники», які займалися здебільшого бджільництвом, рибальством і мисливством. Це була вільна земля, куди згодом переселилось багато козаків, селян, які тікали від своїх поміщиків на вільні й незаймані простори Слобідської України і Дону. (Слайд 25)
Ведучий 4. Активне заселення ще одного сучасного регіону України Донеччини почалося у зв'язку з визвольною війною українського народу, від жахів якої втікали селяни з Правобережної України. Ці райони, після скасування Гетьманщини, також становили інтерес для Москви. (Слайд 26 )
Ведучий 1. Таким чином, Московщина, за рахунок і українських земель, перетворювалась в величезну державу – Російську імперію, яка проіснувала до 1917 року. Після розпаду Російської імперії 4 березня 1917 р. на Трудовому Конгресі у Києві була створена Центральна Рада — вищий орган влади Української держави, її главою став М. Грушевський. (Слайд 27 )
Учень:
У глиб тисячоліть крізь брами і мури
Історія мого незламного народу
Веде за кроком крок, гнуздаючи вітри
І шквали перешкод, до вічної свободи.
Рве груди сивий біль, а ліків не знайти,
За тебе біль, моя велика Батьківщина.
Чи довго ще в пітьмах блукатимемо ми,
Невже ще не болить стояти на колінах?
Ведучий 3. Третім універсалом Центральної Ради 20 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіки (УНР), але, як і раніше, у федеративних зв'язках з Росією. І тільки четвертим універсалом 22 січня 1918р. Україна була проголошена незалежною суверенною державою.
Ведучий 4. 29 квітня 1918 р. Центральна Рада прийняла Конституцію Української Народної Республіки. Того ж дня німці завершили окупацію України і розігнали Центральну Раду, натомість поставивши при владі генерала П. Скоропадського.
Ведучий 1. На Трудовому Конгресі наприкінці січня 1919 р. в Києві був затверджений акт з'єднання УНР і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Проте, тепер уже більшовицька Росія окупували Україну. Ще одна спроба створити незалежну Українську державу закінчилась невдачею.
Ведучий 2. Така ситуація існувала до 1991 року. 24 серпня 1991 р.— проголошено Акт про незалежність України, який був одностайно схвалений народом України 1 грудня 1991 р. З того часу почалася відбудова незалежної, вільної, суверенної України. Почалася нова сторінка в її історії. (Слайд 28 )
Вчитель: Складною і бурхливою була твоя доля, рідна земле! Топталися по тобі орди чужинців, ворожі пазурі роздирали твоє тіло. Дітей твоїх вели загарбники у неволю. Над тобою свистіли гостродзьобі стріли, чорною смертю дихали жерла гармат, шугали ненависні залізні круки, вирували нескінченні битви за твою честь і свободу. (Слайд 29 )
Учень:
Все здолали, вижили, зміцніли.
Знову наша доля розцвіла,
Мов троянди, чисті й ніжно-білі,
Що росли під вікнами села.
Отака країна — Україна,
Праслав’янська рідна сторона.
Її мова ніжно солов’їна,
Ніби пісня, вічно чарівна.
Вчитель: Але не життя в незалежній Україні склалось не на благо народу. Народне обурення вилилось в протистояння на Майдані в столиці України – Києві.
(Слайд 29)
Відбулась зміна влади. На позачергових виборах Президента України, що відбулися 25 травня 2014 року, в першому турі Президентом обрано Петра Порошенка.
«Мозковий штурм»
- Чи може Батьківщина бути нещасливою, страждати, хворіти, і чому це відбувається?
Вчитель: Прагнення українців самостійно розпоряджатись своєю долею, перервалось імперськими зазіханнями російського Президента Володимира Путіна. Найстрашніші події нині відбуваються на Сході України, який, як свідчить історія, є споконвіків українським. Проте, на Сході України є жителі, які вважають себе ображеними політикою нашого уряду і вони влаштовували акції, на яких звучали лозунги: «Путин, спаси Украину». Це й стало приводом до кривавих подій, які зараз відбуваються на Сході. (Слайд 30)
Учень:Болить душа за тебе, Україно,—
Синів невдячних стільки маєш ти,
Сліпих героїв чвар і суєти…
Їм байдуже, що мати у руїнах.
Учень: А ти страждаєш, цвіт твій опада,
Ти б’єшся, ніби чайка при дорозі.
Синів не видно на твоїм порозі.
Невже довіч тобі Полин-звізда?
Учень:Та жевріє надія, не згаса.
На всіх дітей любові в тебе стане
Ще припадуть до золотого лану
Блакитні над тобою небеса. (Слайд 31 )
Вчитель: В ході неоголошеної російсько-української війни нашим керівництвом було сплановано АТО (Антитерористична операція). В антитерористичній операції (АТО) на сході України сьогодні беруть участь близько 50 тис. бійців. Мужньо тримаються й наші прикордонники.
(Показ відео про зустріч одеситів прикордонників)
В ході АТО визволено вже ряд міст від сепаратистів та терористів. Міста повертаються до мирного життя, розуміючи, що тільки єдність українців, що тільки розуміння того, що Україна – єдина країна допоможе нам вистояти і розбудовувати свою державу вільною й незалежною.
(Показ слайдів 32-33 «Жителі Артемівська фарбують міст в жовто-блакитний колір)
Показ відео «В Артемовске развернут самый большой в мире флаг Украины»
Показ відео «16-летний парень из Артемовска спас герб Украины от террористов»
(Слайд 34 )
Учень:
Люблю тебе, Вітчизно,
мила Україно,
Бо щастя жити
ти мені дала.
Для мене ти одна
і рідна, і єдина,
Я все зроблю,
щоб ти завжди цвіла.
Учень:
Скільки світлих доріг
Ти для мене відкрила
До високих зірок,
У широкі поля.
У мені твоя кров,
У мені твоя сила,
Найдорожча з усіх,
Рідна земле моя.
Звучить пісня «Є на світі одна країна»
Учень:
Україна — в давній славі,
В козацьких пригодах,
На заквітчаних левадах,
В рідних синіх водах.
Учень:
Україна — в тих долинах
І високих горах,
На степах буйних, широких
У гаях, у борах.
Учень:
Україна — в білих селах,
У густих садочках,
У хрещатому барвінку,
У синіх квіточках.
Учень:
Україна на яворах
Пташкою співає;
На стрілецькії могили
Голову схиляє.
Учень:
Україна — в чорноземі,
Що родить пшеницю, —
В глибинах, що дають нафту
І сіль-сировицю.
Учень:
Україна — в рідній мові
І в пісні прекрасній.
Україна — в рідній школі,
В майбутності ясній.
Учень:
Україна — в ясних зорях,
В сонці, що над нами,
І в очах добрячих, ясних
Рідненької мами.
Вчитель: У рідному краю кожна травинка людині допомагає, кожна квіточка дарує усмішку, кожна пташечка співає тільки для тебе. Правду в народі кажуть: «Кожна рослинка на своєму корені росте». Звісно, рослина без кореня не може рости, вона всихає.
Кажуть, що в рідній хаті і стіни допомагають, і це правда. У себе вдома людина впевнена в собі, почувається вільною, сміливою і сильною. Адже поряд рідні люди, друзі й просто земляки. Рідна земля, як мати, — добра, щира, мила. Вона готова захистити кожного з нас. Але й ми не забуваймо про свій обов’язок дбати про неї і завжди бути готовими боронити свою вітчизну.
Гра «Сонце Батьківщини».
Учитель пропонує учням перерахувати все найкраще, що подарувала їм Вітчизна (родину, друзів, улюблене заняття, тваринку, місце відпочинку тощо) і малює на дошці сонце Батьківщини. Від сонця повинно відходити стільки промінців, скільки хорошого перерахували діти.
Учень:
Під рідним небом жайворон співа,
Я радий знати тих пісень слова.
Я слухав, чув: співала та пташина
Одне святеє слово: «Україна».
На ріднім полі шепчуть колоски.
Я радий знати тихі їх думки.
Я слухав, чув, як кожна колосина
Шептала тихо слово «Україна».
Учень:
У ріднім краю зелен-гай шумить.
Я знати радий, про що він мріє-снить.
Я слухав, чув, як кожна деревина
Шуміла ніжно слово: «Україна».
О Боже, дай повік любити край,
Де квітка, пташка і зелений гай.
Де кожна вірна тій землі дитина
Живе єдиним словом: «Україна».
Учень:
Немов на крилах, швидко лине час,
Його осмислити ми навіть не встигаєм.
Лишає заповіти свої нам
Історія й в літописи пірнає,
За нею вирієм спливають наші дні
І, дивлячись в твоє високе небо,
Я не питаю, що дала мені,
Аналізую, що зробив для тебе.
Учень:
Твоїм приблудою не хочу бути я,
Тобі я гідним хочу бути сином,
Я всім скажу: «Оце — моя земля!
Оце — мій край! Моя це Батьківщина!»
Зігріє сонце землю навесні
І ти, тендітна, наберешся сили,
Розквітнеш ти, і задзвенять пісні
Й звитяжно над просторами полинуть.
Учень:
Без сумніву, я знаю, буде так.
І вирушать прийдешні покоління
Із розумом і силою в руках,
І принесуть на твій вівтар сумління.
Тоді почують навіть і зірки,
Бо голоси мільйонів воєдино
Із тими, що лунають крізь віки,
Промовлять гордо: «Це моя країна».
Вчитель:
Немає на світі кращого неба, ніж небо України. Високе, мов наш дух, воно благословляє свою Україну, береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити під рідної матінки-землі. Подивімось на своє небо і думкою, як у тій чудовій-пречудовій пісні полиньмо аж до сонця і зірок і глянемо на трепетну землю, і тоді відкриється нам на зелено-голубому лику планети край, що нагадує собою серце — Україна!
3. Добери риму
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна – найкраща у світі!
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні джерельця.
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки глибокі.
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже сучасні.
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня весела.
Це щира, багата, як світ, її мова,
Крилата, така мелодійна, чудова!
Її обереги – верба і калина.
Найкраща у світі – моя Україна.
Бо нам найрідніша Вітчизна і мати.
То як же нам, дітям, її не кохати!
Моя Україна – козацькая слава!
Така волелюбна і мирна держава.
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати, відкрила.
Вітчизно свята, дорога Україно,
Для кожного з нас ти у світі єдина
Учитель:
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна – найкраща у (світі!)
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні (джерельця.)
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки (глибокі.)
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже (сучасні.)
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня (весела.)
Це щира, багата, як світ, її мова,
Крилата, така мелодійна, (чудова!)
Її обереги – верба і калина.
Найкраща у світі – моя (Україна.)
Бо нам найрідніша Вітчизна і мати.
То як же нам, дітям, її не (кохати!)
Моя Україна – козацькая слава!
Така волелюбна і мирна (держава.)
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати, (відкрила.)
Вітчизно свята, дорога Україно,
Для кожного з нас ти у світі (єдина)
Акція: «Напиши листа і подаруй малюнок солдату».
Так, саме з гідністю… Тому завершимо наш урок ми акцією: «Напиши листа і подаруй малюнок солдату». Ці малюнки будуть направлені волонтерам м. Артемівськ, які розповідають, що це для наших славних воїнів є своєрідними талісманами, оберегами. Це моральна підтримка для них у цей складний час. А волонтери передадуть ваші привіти солдатам в зону АТО
|
Немає коментарів:
Дописати коментар